גבעת אלה הינו ישוב קהילתי חילוני שהוקם ביוזמת המתיישבים והמועצה האזורית עמק יזרעאל. גבעת אלה ממוקמת על שתי גבעות, כ- 5 ק"מ מצומת נהלל ומכביש חיפה נצרת, ובמרחק כ- 3 ק"מ מכביש רמת ישי  צומת המוביל. הישוב בנוי בגובה 250 – 300 מ' מעל פני הים והוא צופה על נופים מרהיבים: הכרמל והעמק בדרום, הרי הגליל והחרמון בצפון וגבעות שפרעם, אלונים וחיפה במערב.
הישוב עלה לקרקע בשנת 1988 עם 200 משפחות וכיום מונה 503 משפחות הכוללות כ- 2,200 תושבים.

מבזקים
20170603_120122_HDR_resized

חימום בתים בקמיני עץ

ועדת איכות סביבה וקיימות | עדכון אחרון:  05/01/2021 10:22

ימי הקור והסגריר מביאים איתם את הרצון להתכרבל ולהתכנס בחמימות הביתית. כל בית ומקור החום שלו.

אנו רוצים להציף כאן בעיה הנובעת מחימום בתים בקמינים המוסקים בעץ.

החימום בעץ הינה דרך מסורתית היוצרת חימום נעים ואוירה חמה. אבל ההסקה בעץ גורמת לזיהום אויר קשה בסביבת הבית וכאשר ישנם מספר בתים סמוכים המסיקים בעץ. נוצר זיהום אויר כבד מאוד שיכול לשבש את בריאותם של השכנים ובוודאי לגרום להם לאי נוחות וסבל רב.

אני מניח שמי שבחרו לחמם בעץ (גם אני בחרתי בזה בעבר) לא מודעים לנזק שהם גורמים לשכנים. וכאשר כבר קיים אח בבית קשה לוותר עליו. אבל כאשר מתברר הנזק הסביבתי הכל כך משמעותי (ישנם מחקרים רבים המצביעים על כך) עלינו להתעורר וליזום צעדים בתחום הפרטי עד אשר יחוקקו החוקים המתאימים (שנמצאים כבר בתהליך) להגדרת והסדרת ההסקה בעץ. אנחנו ניזום דיון ציבורי בעניין כדי למצוא דרכים לצמצום הנזק. אולם עד אז ניתן בקלות לאמץ צעדים מקילים: אם קיימים בבית אמצעי חימום אחרים (מזגנים בד"כ) אז אנא העדיפו אותם ברוב הזמן. המעיטו את השימוש באח ככל הניתן. אל תשאירו את האח ללילה עם ווסט סגור מאחר והבעירה האיטית עם מעט חמצן גורמת לפליטת חומרים מזהמים שלא נשרפו בתנור.

חורף נעים לכולם